Klein Tools Inc 7-in-1 Impact Flip Socket, Handle
Klein Tools Inc #:32900
SKU: KLEI32900
UPC: 092644329005
SKU: KLEI32900
UPC: 092644329005
Your Price: $31.50 / EA
Save 20%
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product 7-in-1 Impact Flip Socket, Handle
Warranty
Detailed Description
The 7-in-1 Impact Flip Socket features three interchangeable sockets store on the driver shaft to avoid any loose pieces that can get lost. The tool is impact rated for use with any impact driver. A powerful Rare-Earth magnet allows the sockets to hold onto any fasteners. Sockets are color coded for easy identification.
| Overall Height: | 1.5" (3.8 cm) |
| Drive Size: | 1/4" |
| Number of Points: | 6 |
| Overall Length: | 7" (17.8 cm) |
| Application: | Fastening; Impact Driving |
| Material: | Hardened Steel |
| Socket Size: | 1/4", 5/16", 11/32", 3/8", 7/16", 1/2" |
| Special Features: | Impact Rated; Flip Socket; Rare-Earth Magnet |
| Type: | Magnetic Multi-Bit Screwdriver |