Klein Tools Inc Bent Trimmer w/Ring, 12"
Klein Tools Inc #:G212LRBLU
SKU: KLEIG212LRBLU
UPC: 092644760723
SKU: KLEIG212LRBLU
UPC: 092644760723
Your Price: $50.92 / EA
Save 20%
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product Bent Trimmer w/Ring, 12"
Warranty
Detailed Description
Scissors are ergonomic style bent trimmer. Extra large bottom handle allows the operator to use all four fingers in handles. Coated handles for added comfort. 12-1/2-Inch (31.8 cm) overall length 6-Inch (15.2 cm) cut length.
| Blade Curvature: | Straight |
| Handed: | Right |
| Overall Height: | 0.75" (1.9 cm) |
| Width: | 3-5/8" (92.1 mm) |
| Blade Edge: | Standard |
| Blade Material: | Carbon Steel |
| Handle Material: | Plastisol Coated |
| Handle Color: | Blue |
| Overall Length: | 12.5" (31.8 cm) |