Your Price: $27.05 / EA
Save 20%
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product Folding Jab Saw
Warranty
Detailed Description
Jab saws can rip or tear your tool bag. With Klein Tools Folding Jab Saw, thereĆs no need for taped-up, homemade sheaths or big holes in your tool pouch. The fast cutting carbon steel blade is as sturdy as a fixed blade saw, but folds smartly into the comfort-grip handle. The lockback mechanism secures the blade at a full 180-degrees and also at a 125-degrees for those hard to reach spots.
| Blade Length: | 5.2" (13.2 cm) |
| Weight: | 8.6 oz (245 g) |
| Application: | Penetration Cuts and Hole Making |
| Blade Material: | Hardened Carbon Steel |
| Overall Length: | 11.9" (30.3 cm) |
| Special Features: | Folding |
| Teeth Per Inch: | 8 |
| Type: | Folding Jab Saw |