Acme Electric TFMR 3PH 15KVA 208-480Y277
Acme Electric #:T3793671S
SKU: ACMET3793671S
UPC: 047503420119
SKU: ACMET3793671S
UPC: 047503420119
Your Price: $3,426.05 / EA
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product TFMR 3PH 15KVA 208-480Y277
Specification Sheet
Detailed Description
Low Voltage Distribution Transformer - Three Phase, 208 - 480Y/277V, 15kVA
| Construction: | Encapsulated |
| Product Type: | Dry Type Distribution Transformer |
| FEATURES - Bullets: | Quiet operation with sound levels below NEMA standards;Electrostatic shield for enhanced protection |
| Electrostatic Shield: | Shielded |
| FV_Construction: | Encapsulated |
| UL Insulation Class: | 180C |
| UL Standard: | UL 506 |
| Winding Material: | AL |
| kVA: | 15.0 |
| Taps % Steps: | 5.0% |
| BNFC Taps: | 2 |
| Description - Short: | Low Voltage Distribution Transformer - Three Phase, 208? - 480Y/277V, 15kVA |
| FV_Secondary Voltage: | 480Y/277 V |
| Product Name: | Low Voltage Distribution Transformer - Three Phase, 208? - 480Y/277V, 15kVA |
| Description - Long: | Low Voltage Distribution Transformer - Three Phase, 208? - 480Y/277V, 15kVA |