RAB Lighting T8 LED GLASS 4FT TYP C 11W 5K 1800LM
RAB Lighting #:T8-11-48G-850-EXT
SKU: RABLT8-11-48G-850-EXT
UPC: 019813834115
SKU: RABLT8-11-48G-850-EXT
UPC: 019813834115
Your Price: $8.40 / EA
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product T8 LED GLASS 4FT TYP C 11W 5K 1800LM
Specification Sheet
Warranty
Detailed Description
Linear Tubes 1800 Lumens T8 11W 4 Feet Glass 80CRI 5000K Type C
| Mounting: | Ceiling |
| Base: | G13 |
| Lumens: | 1800 lm |
| Average Life: | 50,000 Hours Hours |
| Length: | 48 In |
| Shape: | T8 |
| Type: | Lamp |
| Application: | Indoor |
| Finish: | Frosted |
| Bulb: | T8 |
| Color Temperature: | 5000 Daylight K |
| Color Rendering Index (CRI): | 80 CRI |
| Beam Angle: | 220 |
| Voltage Rating: | 120-277 V |
| Wattage: | 11 W |