Pass & Seymour RADIANT FLUORES SP/3W 8A DIMMER, TRI-COL
Pass & Seymour #:RHFB83PTC
SKU: LEGRRHFB83PTC
UPC: 785007053432
SKU: LEGRRHFB83PTC
UPC: 785007053432
Your Price: $85.06 / EA
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product RADIANT FLUORES SP/3W 8A DIMMER, TRI-COL
Specification Sheet
Warranty
Detailed Description
8A 120V/5A 277V Radiant Fluorescent Dimmer, Tri-Color
| Material: | Thermoplastic |
| Mounting: | Box Mount |
| Operating Temperature: | Ambient Temperature: 0 and 40C |
| Connection: | Screw Terminals |
| Enclosure: | Thermoplastic |
| Application Sector: | Residential |
| Number of Switches: | 1.0 |
| Warranty Type: | Limited Lifetime Warranty |
| Product Height: | 4.25 in |
| Color: | Ivory, Light Almond, White |
| Product Depth: | 1.25 in |
| Number of Gangs: | 1.0 |
| Jigsaw Channel Availability: | Distribution, Retail |
| Product Width: | 2.5 in |
| Bulb Compatibility: | Fluorescent |