Pass & Seymour RADIANT CFL/LED SP/3W 450W, TRI-COLOR
Pass & Seymour #:RHCL453PTC
SKU: LEGRRHCL453PTC
UPC: 785007053487
SKU: LEGRRHCL453PTC
UPC: 785007053487
Your Price: $42.03 / EA
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product RADIANT CFL/LED SP/3W 450W, TRI-COLOR
Specification Sheet
Warranty
Detailed Description
450W 120V Radiant CFL/FED Single Pole/3-Way Dimmer, Tri-Color
| Material: | Thermoplastic |
| Mounting: | Box Mount |
| Operating Temperature: | Ambient Temperature: 0 and 40C |
| Connection: | Screw Terminals |
| Enclosure: | Thermoplastic |
| Voltage: | 120.0 V |
| Number of Switches: | 1.0 |
| Warranty Type: | Limited Lifetime Warranty |
| Product Height: | 4.25 in |
| Color: | Ivory, Light Almond, White |
| Product Depth: | 1.25 in |
| Amperage: | 15.0 A |
| Number of Gangs: | 1.0 |
| Compatible Add-Ons: | RHKIT |
| Jigsaw Product Type: | Dimmer |