nVent LPCAR1010 Air Terminal, Copper, M10, 0.438-39.37"
$0.00
nVent #: LPCAR1010
SKU: NVENLPCAR1010
UPC: 782856471936
SKU: NVENLPCAR1010
UPC: 782856471936
| Type: | Conventional Air Terminals |
| Application: | Lightning Protection |
| Material: | Copper |
| Thread Size: | M10 |
| Diameter: | 0.4375-0.4375 |
| Diameter (Imperial) : | 7/16 in |
| Height (Metric): | 1-1 m |
| Height: | 39.37-39.37 |
| Height (Imperial) : | 39.370 in |
| Complies With: | IEC EN 62561-2 |
| Unit Weight: | 2.42-2.42 |
| Unit Weight (imperial) : | 2425 lb |