nVent Air Terminal, Copper, M10, 0.438-39.37"
nVent #:LPCAR1010
SKU: NVENLPCAR1010
UPC: 782856471936
SKU: NVENLPCAR1010
UPC: 782856471936
Please Call (865) 483-1766 for Pricing
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product Air Terminal, Copper, M10, 0.438-39.37"
Specification Sheet
Detailed Description
Air Terminal, Metric Thread, Copper, M10 Thread, 0.438" dia, 39.37"
| Type: | Conventional Air Terminals |
| Application: | Lightning Protection |
| Material: | Copper |
| Thread Size: | M10 |
| Diameter: | 0.4375-0.4375 |
| Diameter (Imperial) : | 7/16 in |
| Height (Metric): | 1-1 m |
| Height: | 39.37-39.37 |
| Height (Imperial) : | 39.370 in |
| Complies With: | IEC EN 62561-2 |
| Unit Weight: | 2.42-2.42 |
| Unit Weight (imperial) : | 2425 lb |