Please Call (865) 483-1766 for Pricing
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product POINT,CU,5/8IN X 36IN TINNED
Specification Sheet
Detailed Description
Air Terminal, Imperial Thread, Copper, Tinned, 5/8" dia, Sharp, 36"
| Type: | Conventional Air Terminals |
| Application: | Lightning Protection |
| Height: | 36-36 |
| Height (Imperial) : | 36 in |
| Thread Size: | 5/8" UNC |
| Diameter (Imperial) : | 5/8 in |
| Material: | Copper |
| Diameter: | 0.625-0.625 |
| Unit Weight: | 1.29-1.29 |
| Unit Weight (imperial) : | 2850 lb |
| Finish: | Tinned |