Please Call (865) 483-1766 for Pricing
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product POINT,CU,3/8IN X 12IN TINNED
Specification Sheet
Detailed Description
Air Terminal, Imperial Thread, Copper, Tinned, 3/8" dia, Blunt, 12"
| Type: | Conventional Air Terminals |
| Application: | Lightning Protection |
| Unit Weight: | 0.19-0.19 |
| Height: | 304.8-304.8 |
| Height (Imperial) : | 12 in |
| Thread Size: | 3/8" UNC |
| Material: | Copper |
| Diameter (Imperial) : | 3/8 in |
| Diameter: | 0.375-0.375 |
| Finish: | Tinned |
| Unit Weight (imperial) : | 0.410 lb |