Siemens Industry GEN 80KW 1P 120/240V N LP AL 3600
Siemens Industry #:SGN080RPA
SKU: SIEMSGN080RPA
UPC: 662643853957
SKU: SIEMSGN080RPA
UPC: 662643853957
Please Call (865) 483-1766 for Pricing
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product GEN 80KW 1P 120/240V N LP AL 3600
Detailed Description
Siemens Low Voltage Residential Standby Power Generator - Liquid Cooled. Liquidpropane operated Single Phase aluminum enclosed (L x W x H) IN 117 x 37.0 x 55.0. Rated 120/240V (80kW) at 3600 R.P.M. Special features Nexus controller, safety fuse included,
| Design of the housing: | Aluminum |
| Phase: | 1 |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Speed Rating: | 3600 1/s |
| Application: | Toprovidestandbypowerwhennecessary |
| Standard: | UL |
| Amperage Rating: | 333 A |
| Length: | 48 in |
| Noise Level: | 74 dB |
| Rating: | 80 W |
| Type: | LiquidCooled |
| Width: | 37 in |