Your Price: $4.00 / EA
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product
250V 1A 1 1/2x13/32 MID FUSE
Specification Sheet
Detailed Description
Fuse OTM - Midget - Fast-Acting 250VAC 1A Ferrule Amp-Trap
| Connection Material: | Tin-Plated Copper |
| AC Voltage Rating: | 250 V |
| Body Material: | Paper |
| Amperage Rating: | 1 A |
| Class: | Midget |
| Connection: | Ferrule |
| Interrupt Rating: | 10 kA |
| Mounting: | Clip |
| Type: | Midget Fuses |
| Voltage Rating: | 250 VAC |
| Size: | 1.5 x 0.41 in |
| Application: | Supplemental protection of circuits up to 250VAC and 10kA |
| Special Features: | Low cost and fully rated for economy without compromise Can be used with UltraSafe fuse holders 1 1/2" x 13/32" (10 mm x 38 mm) dimensions |
| Standard: | UL Listed to standard 248-14, File E33925 CSA Certified to Standard C22.2 No. 248.14 |