Mersen Fuse Holder 600VAC 600VDC Class J 30A 3-Pole Pressure Plate IP65
Mersen #:US3J3
SKU: MERSUS3J3
UPC: 782001307738
SKU: MERSUS3J3
UPC: 782001307738
Your Price: $308.34 / EA
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product Fuse Holder 600VAC 600VDC Class J 30A 3-
Specification Sheet
Detailed Description
Fuse Holder UltraSafe 600VAC 600VDC Class J 30A 3-Pole Pressure Plate IP65
| AC Voltage Rating: | 600 V |
| DC Voltage Rating: | 600 V |
| Maximum Operating Temperature: | 80 C |
| Size: | 4.49 x 3.84 x 3.15 in |
| Amperage Rating: | 30 A |
| Voltage Rating: | 600 |
| Application: | 600 volt motors, transformers, lighting, heating, control circuits, general loads Non-load disconnect |
| Class: | Class J |
| Connection: | Pressure Plate |
| Mounting: | DIN Rail |
| Special Features: | Finger-safe IP20 protection Optional indicator lights DIN-rail mount Compact footprint Quick, easy fuse change |
| Standard: | UL Listed, guide IZLT File E52283 CSA Certified C22.2, class 6225 01, File 32169 IEC certified 60269-1, 60947-3 |
| Type: | UL/CSA Fuse Holders |
| Material: | Polyamide |
| Phase: | 3 |
| Number Of Poles: | 3-pole |