Thomas & Betts Cu Mech Connector 2-500 12 Outlet
Thomas & Betts #:UH-500-66-CUR
SKU: ABBIUH-500-66-CUR
UPC: 075114438605
SKU: ABBIUH-500-66-CUR
UPC: 075114438605
Your Price: $3,472.29 / EA
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product Cu Mech Connector 2-500 12 Outlet
Detailed Description
Copper Flood Seal, Twin Screw Mechanical Connector, #2-500 kcmil, 12 Outlets on 2-1/4 inch Centers - 6 per Side, Assembly with Rockets, and Mounting Brackets. Tin Plated. Black PVC. 12-7/8 inch x 9-3/8 inch.
| Length: | 10 ft |
| Width: | 1-1/2 in |
| Depth: | 1-1/2 in |
| Gauge: | 12 Gauge |
| Size: | 12-7/8 in x 9-3/8 in |
| Finish: | Tin-Plated |
| Special Features: | Insulating Rockets |
| Application: | For Direct Burial or above-Ground Pedestal Installation |