Thomas & Betts Al Trans Conn W/insulated Pad
Thomas & Betts #:FTN500-55-6NTNIPSS
SKU: ABBIFTN500-55-6NTNIPSS
UPC: 751144289652
SKU: ABBIFTN500-55-6NTNIPSS
UPC: 751144289652
Your Price: $2,766.32 / EA
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product Al Trans Conn W/insulated Pad
Detailed Description
Aluminum Flood Seal Transformer Connector, (10) #2-500 MCM Cable Outlets, Black PVC Insulated Base/Pad has Six-Hole Nema Pad with Plugs and Tethers. Comes with (10) Flood Seal Insulating Sleeves/Rockets. Includes Grease and Hardware - Screws, Washers (Flat and Belleville). Dimensions (not counting Rockets) 12-7/8 inch tall x 10-5/8 inch wide x 4-1/8 inch deep. Pad is 4 inch wide x 6 inch tall.
| Application: | Support and framing applications |
| Length: | 10 ft |
| Width: | 1-1/2 in |
| Depth: | 1-1/2 in |
| Gauge: | 12 Gauge |
| Size: | 12-7/8 x 10-5/8 x 4-1/8 in |
| Special Features: | Insulated Pad, Insulating Rockets |
| Finish: | Tin Plated, PVC Coating |