Thomas & Betts Al Trans Conn 6-500 8 Out 2 Sl
Thomas & Betts #:Z-4045-U-2-SLC
SKU: ABBIZ-4045-U-2-SLC
UPC: 075114428583
SKU: ABBIZ-4045-U-2-SLC
UPC: 075114428583
Your Price: $123.35 / EA
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product Al Trans Conn 6-500 8 Out 2 Sl
Detailed Description
Zeebar Aluminum Transformer Connector with Two Street Light Options for Wire Size #14 to #2 AWG, Eight Outlets for Wire Size #6 - 500 kcmil, Aluminum and Copper, Accepts Stud 5/8 inch or 1 inch, Eight Connector, Length 7-9/32 inch, Height 2-27/32 inch, Width 2-3/16 inch. Pre-Filled with Oxide Inhibitor and Capped. Hardware Includes (8) 3/4-16 UNF-2B Screws, (3) 11/16-16 UNS-2B Screws, (2) 9/16-18 UNF-2B Screws.
| Application: | Support and framing applications |
| Length: | 10 ft |
| Width: | 1-1/2 in |
| Depth: | 1-1/2 in |
| Gauge: | 12 Gauge |
| Size: | 7-9/32 x 2-27/32 x 2-3/16 in |
| Finish: | Bare |
| Special Features: | Accepts 5/8 or 1 inch Studs |