Thomas & Betts Al Screwon Transformer Spade Cnnctr
Thomas & Betts #:ABS 6750-2 SLC
SKU: ABBIABS 6750-2 SLC
UPC: 075114308922
SKU: ABBIABS 6750-2 SLC
UPC: 075114308922
Your Price: $125.93 / EA
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product Al Screwon Transformer Spade Cnnctr
Detailed Description
Aluminum, Transformer Spade Connector, 1/0 to 750 kcmil, Stud Size 1-14 UNS-2B, 6 Outlets - 1-1/32 inch Diameter with 7/8-14 UNF-2A Intersecting Taps, 2 Streetlight Outlets - 5/16 inch Diameter with 9/16-18 UNF-2B intersecting Taps, 11.242 Long, 1.750 High, 1.375 Wide, Screw-on. Includes Compound.
| Length: | 10 ft |
| Width: | 1-1/2 in |
| Depth: | 1-1/2 in |
| Gauge: | 12 Gauge |
| Size: | 11.242 x 1-3/4 x 1-3/8 in |
| Finish: | Bare |
| Special Features: | 2 Streetlight Outlets. Oxide Inhibiting Compound. RUS Accepted |
| Application: | Stud-Mount Transformer Connector |