Thomas & Betts Al Layin Transformer Spade Connectr
Thomas & Betts #:ABK 21000 C
SKU: ABBIABK 21000 C
UPC: 751143089772
SKU: ABBIABK 21000 C
UPC: 751143089772
Your Price: $156.10 / EA
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product Al Layin Transformer Spade Connectr
Detailed Description
Aluminum Lay In Transformer Spade Connector, 3.625 Long, 1.875 High, 6.188 Wide. 2 Wire Holes, 4 Mounting Holes - 2 over 2. 1/0 to 1000 kcmil AL/CU. 1/0 to 350 use 240 in-lb, 400 to 1000 kcmil use 360 in-lb. Includes Compound.
| Application: | Support and framing applications |
| Length: | 10 ft |
| Width: | 1-1/2 in |
| Depth: | 1-1/2 in |
| Gauge: | 12 Gauge |
| Size: | 3.625 x 1.875 x 6.188 in |
| Finish: | Bare |
| Special Features: | Oxide Inhibitor |