nVent Air Terminal, Copper, M16, 0.625-19.685"
nVent #:LPCAR0515
SKU: NVENLPCAR0515
UPC: 782856471943
SKU: NVENLPCAR0515
UPC: 782856471943
Please Call (865) 483-1766 for Pricing
Add to List
If you would like to purchase a large amount and would like a custom quote, you can add build a quote
Ask about this product Air Terminal, Copper, M16, 0.625-19.685"
Specification Sheet
Detailed Description
Air Terminal, Metric Thread, Copper, M16 Thread, 0.625" dia, 19.685"
| Type: | Conventional Air Terminals |
| Application: | Lightning Protection |
| Diameter (Imperial) : | 5/8 in |
| Material: | Copper |
| Unit Weight: | 0.73-0.73 |
| Height (Metric): | 0.5-0.5 m |
| Height: | 19.68-19.68 |
| Height (Imperial) : | 19.685 in |
| Thread Size: | M16 |
| Complies With: | IEC EN 62561-2 |
| Diameter: | 15-15 |
| Unit Weight (imperial) : | 1653 lb |