Appleton Electric C300-A Form 85 UNILETS Type C Conduit Outlet Body, Hub Size: 3 IN, Form: 85, Length: 15.13 IN, Width: 4.31 IN, Height: 4.63 IN, Material: Sand Cast Aluminum,...
$313.53
Appleton Electric #: C300-A
SKU: APPLC300-A
UPC: 781381103497
SKU: APPLC300-A
UPC: 781381103497
| Connection: | Tapered Female Threaded |
| Hub Size: | 3 |
| Finish: | Epoxy Powder Coat |
| Standard: | UL 514A, UL 514B, UL File Number E2527, CSA C22.2 No. 18.3, CSA 065183, NEMA FB-1 |
| Form: | 85 |
| Application: | For Use With Rigid Steel, Rigid Aluminum Conduit, IMC And EMT |
| Special Features: | Serve as pulling fittings; Make bends in conduit system; Provide openings for splicing; Connect and change direction of conduit runs; Allow connections for branch runs; Permit access to conductors for maintenance; Smooth, rounded integral bushings in hubs |
| Height: | 4.63 in |
| Material: | Sand Cast Aluminum |
| Type: | Type C Conduit Outlet Body |
| Length: | 15.13 in |
| Width: | 4.31 in |