G3346TW 6000W,277V 1P HD Frcd Wall Htr,Stat,Wht
$2,617.86
#: G3346TW
SKU: G3346TW
UPC: 686334491914
SKU: G3346TW
UPC: 686334491914
| Color: | White |
| Air Flow: | 350 CFM |
| BTU Rating: | 20478 |
| Fan Speed: | 600 RPM |
| Finish: | Powder Coated |
| Minimum Operating Temperature: | 40 DEG F |
| Series: | 3340 |
| Warranty: | 1 YR Limited |
| Weight: | 68 LB |
| Amperage Rating: | 23.3 A |
| Voltage Rating: | 277 V |
| Phase: | 1 |
| Maximum Operating Temperature: | 110 DEG F |
| Application: | Building |
| Dimensions: | 30-1/2 (W) x 4 (D) x 19-1/2 (H) IN |
| Housing Material: | 18 Gauge Steel |
| Mounting: | Surface Mount, Semi-Recessed Mount |
| Special Features: | Dual Vane Axial Fan Blades, Lockable Disconnect Switch, Automatic Purge, Manual Reset Thermal Limit, Low Voltage Control, Steel Block Fin Elements, Heavy Duty 18 ga. Powder Coated Grille, Extruded Aluminum Trim Frame, No Visible Screws, When Ordered witho |
| Standard: | cETLus |
| Type: | Heavy Duty |
| Wattage: | 6000 W |
| Model: | G3346T-W |