nVent LPCAR2015 Air Terminal, Copper, M16, 0.625-78.74"
$0.00
nVent #: LPCAR2015
SKU: NVENLPCAR2015
UPC: 782856471967
SKU: NVENLPCAR2015
UPC: 782856471967
| Type: | Conventional Air Terminals |
| Application: | Lightning Protection |
| Diameter (Imperial) : | 5/8 in |
| Material: | Copper |
| Thread Size: | M16 |
| Complies With: | IEC EN 62561-2 |
| Diameter: | 0.59-0.59 |
| Height: | 78.74-78.74 |
| Height (Metric): | 2-2 m |
| Unit Weight: | 6.85-6.85 |
| Unit Weight (imperial) : | 6620 lb |
| Height (Imperial) : | 78.740 in |