nVent LPCAR0510 Air Terminal, Copper, M10, 0.438-19.685"
$0.00
nVent #: LPCAR0510
SKU: NVENLPCAR0510
UPC: 782856471929
SKU: NVENLPCAR0510
UPC: 782856471929
| Type: | Conventional Air Terminals |
| Application: | Lightning Protection |
| Material: | Copper |
| Unit Weight: | 0.48-0.48 |
| Thread Size: | M10 |
| Height (Metric): | 0.5-0.5 m |
| Height: | 19.68-19.68 |
| Height (Imperial) : | 19.685 in |
| Diameter (Imperial) : | 7/16 in |
| Diameter: | 11.11-11.11 |
| Complies With: | IEC EN 62561-2 |
| Unit Weight (imperial) : | 1060 lb |