nVent LPC221L POINT,CU,1/2IN X 10IN TINNED
$0.00
nVent #: LPC221L
SKU: NVENLPC221L
UPC: 782856453314
SKU: NVENLPC221L
UPC: 782856453314
| Type: | Conventional Air Terminals |
| Application: | Lightning Protection |
| Thread Size: | 1/2" UNC |
| Height: | 254-254 |
| Diameter: | 12.7-12.7 |
| Diameter (Imperial) : | 1/2 in |
| Height (Imperial) : | 10 in |
| Unit Weight: | 0.28-0.28 |
| Material: | Copper |
| Unit Weight (imperial) : | 0.610 lb |
| Finish: | Tinned |