nVent LPC244L POINT,CU,5/8IN X 18IN TINNED
$0.00
nVent #: LPC244L
SKU: NVENLPC244L
UPC: 782856442899
SKU: NVENLPC244L
UPC: 782856442899
| Type: | Conventional Air Terminals |
| Application: | Lightning Protection |
| Height (Imperial) : | 18 in |
| Thread Size: | 5/8" UNC |
| Diameter: | 15.88-15.88 |
| Diameter (Imperial) : | 5/8 in |
| Material: | Copper |
| Height: | 18-18 |
| Unit Weight: | 1.43-1.43 |
| Unit Weight (imperial) : | 1430 lb |
| Finish: | Tinned |