Mersen A155B1D0R0-15E MV E-Rated Fuse 15500VAC 15A Bolt-On, Series: D0R0 Visual Indicator
$1,718.04
Mersen #: A155B1D0R0-15E
SKU: MERSA155B1D0R0-15E
UPC: 782001510978
SKU: MERSA155B1D0R0-15E
UPC: 782001510978
| Body Material: | GMG |
| Connection Material: | Silver-Plated Copper |
| AC Voltage Rating: | 15500 V |
| Amperage Rating: | 15 A |
| Interrupt Rating: | 50 kA |
| Connection: | Bolted |
| Mounting: | Bolted |
| Type Of Indicators: | Visual Indicator |
| Type: | General Purpose Bolt-On Fuses for Transformer Protection |
| Special Features: | UL listed for compatibility with UL listed equipment Bolt-In mounting for direct connection to bus or terminals Current-limiting for superior equipment protection Non-venting for silent operation Metal embossed catalog number and manufacturing date for la |
| Application: | Protection for 5.5kV to 15.5kV transformers or distribution systems |
| Standard: | Some UL Listed to standard E143362 |
| Size: | 22.1 x 3 x 3.63 in |