Mersen 9F60BBD001-S MV PT Fuse 5500VAC 1A Ferrule Series: BBD-AG Visual Indicator
$867.26
Mersen #: 9F60BBD001-S
SKU: MERS9F60BBD001-S
UPC: 782001460471
SKU: MERS9F60BBD001-S
UPC: 782001460471
| Connection Material: | Silver-Plated Copper |
| AC Voltage Rating: | 5500 V |
| Body Material: | Epoxy |
| Amperage Rating: | 1 A |
| Application: | Primary protection for potential transformers (PT) or control power transformers (CPT) |
| Connection: | Ferrule |
| Mounting: | Clip |
| Special Features: | Ferrule mounting for standard clips and interchangeability with other brands of fuses Current-limiting for superior equipment protection Non-venting for silent operation Metal embossed catalog number and manufacturing date for lasting identification Blown |
| Type: | Potential Transformer Protection Fuses |
| Type Of Indicators: | Visual Indicator |
| Interrupt Rating: | 63 kA |
| Voltage Rating: | 5500 VAC |
| Size: | 7.38 x 1.56 in |