Mersen MPDB69123 MPDB Series UL 1953 1000V 500A - 620A AL Large 3-Pole 2 - 2 350-#6 350-#6
$266.63
Mersen #: MPDB69123
SKU: MERSMPDB69123
UPC: 782001449506
SKU: MERSMPDB69123
UPC: 782001449506
| Connector Type (Primary): | Box |
| Connector Type (Secondary): | Box |
| Ampere Rating (AL): | 500 A |
| Ampere Rating (CU): | 620 A |
| Wire Range (Primary): | 350-#6 |
| Wire Range (Secondary): | 350-#6 |
| Type: | Open-Style Power Distribution Blocks |
| Material: | Tin-plated Aluminum |
| Application: | Splicing cables Splitting primary power into secondary circuits Fixed junction tap-off points. |
| Connection: | Box To Box |
| Mounting: | Direct Screw Mount |
| Special Features: | Adder Poles: All sizes have optional adder poles for increased flexibility and ease-of-use. Adder poles can be stacked to form multi-pole units in the field without the use of tools. Adder poles allow for customization of primary and secondary wire combin |
| Standard: | UL Listed to subject 1953, File E352417 unless noted otherwise CSA Certified Class 6228 01 |
| Voltage Rating: | 1000 V |
| Amperage Rating: | 620 A |
| Number Of Terminals: | 3-pole |
| Size: | 5.7 x 7.89 x 3.55 in |