Mersen 9F60AAB002 MV PT Fuse 2750VAC 2A Ferrule Series: AAB
$83.77
Mersen #: 9F60AAB002
SKU: MERS9F60AAB002
UPC: 782001397838
SKU: MERS9F60AAB002
UPC: 782001397838
| Body Material: | Epoxy |
| AC Voltage Rating: | 2750 V |
| Connection Material: | Copper |
| Amperage Rating: | 2 A |
| Application: | Primary protection for potential transformers (PT) or control power transformers (CPT) |
| Connection: | Ferrule |
| Mounting: | Clip |
| Special Features: | Ferrule mounting for standard clips and interchangeability with other brands of fuses Current-limiting for superior equipment protection Non-venting for silent operation Metal embossed catalog number and manufacturing date for lasting identification Blown |
| Type: | Potential Transformer Protection Fuses |
| Size: | 4.63 x 0.81 in |
| Voltage Rating: | 2750 VAC |
| Interrupt Rating: | 52 kA |