Mersen 9F60AAA003 MV PT Fuse 625VAC 3A Ferrule Series: AAA
$63.83
Mersen #: 9F60AAA003
SKU: MERS9F60AAA003
UPC: 782001397791
SKU: MERS9F60AAA003
UPC: 782001397791
| Body Material: | Epoxy |
| Connection Material: | Copper |
| AC Voltage Rating: | 625 V |
| Application: | Primary protection for potential transformers (PT) or control power transformers (CPT) |
| Connection: | Ferrule |
| Mounting: | Clip |
| Special Features: | Ferrule mounting for standard clips and interchangeability with other brands of fuses Current-limiting for superior equipment protection Non-venting for silent operation Metal embossed catalog number and manufacturing date for lasting identification Blown |
| Type: | Potential Transformer Protection Fuses |
| Interrupt Rating: | 100 kA |
| Size: | 4.63 x 0.81 in |
| Amperage Rating: | 3 A |
| Voltage Rating: | 625 VAC |