Mersen US6J3I Fuse Holder 600VAC 600VDC Class J 60A 3-Pole LED Pressure Plate IP65
$396.46
Mersen #: US6J3I
SKU: MERSUS6J3I
UPC: 782001830915
SKU: MERSUS6J3I
UPC: 782001830915
| AC Voltage Rating: | 600 V |
| DC Voltage Rating: | 600 V |
| Maximum Operating Temperature: | 80 C |
| Size: | 4.8 x 4.72 x 3.5 in |
| Voltage Rating: | 600 |
| Application: | 600 volt motors, transformers, lighting, heating, control circuits, general loads Non-load disconnect |
| Class: | Class J |
| Connection: | Pressure Plate |
| Mounting: | DIN Rail |
| Special Features: | Finger-safe IP20 protection Optional indicator lights DIN-rail mount Compact footprint Quick, easy fuse change |
| Standard: | UL Listed, guide IZLT File E52283 CSA Certified C22.2, class 6225 01, File 32169 IEC certified 60269-1, 60947-3 |
| Type: | UL/CSA Fuse Holders |
| Material: | Polyamide |
| Phase: | 3 |
| Number Of Poles: | 3-pole |
| Amperage Rating: | 60 A |