Mersen GDL2/10 1-1/4X1/4 FUSE 250V 2/10A GDL
$2.96
Mersen #: GDL2/10
SKU: MERSGDL2/10
UPC: 782001763107
SKU: MERSGDL2/10
UPC: 782001763107
| Connection: | Ferrule |
| Mounting: | Clip |
| Application: | Electronic circuits |
| Special Features: | Glass Body Time-Delay 1/4" X 1/4" |
| Standard: | UL/CSA Std.248-14 1/16A - 8A, 250VAC UL Listed, CSA Certified 10A - 15A 125VAC UL Listed, CSA Certified 20A - 30A, 32VAC UL Listed to U.S. and Canadian safety standards RoHS Compliant |
| Type: | Electronic Fuses |
| Interrupt Rating: | 0.035 kA |
| Amperage Rating: | 0.2 A |
| Voltage Rating: | 250V VAC |