Hammond Power Solutions G3N0015LE D16/NRC19 1PH 15kVA 240X480 120/240VAL
$1,599.18
Hammond Power Solutions #: G3N0015LE
SKU: HAMMG3N0015LE
UPC: 803423140632
SKU: HAMMG3N0015LE
UPC: 803423140632
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Cooling: | Convection cooled |
| Enclosure: | NH5-N3R - Indoor or Outdoor |
| Mounting: | Floor or Wall mount |
| Number Of Taps: | ST-20 compliant |
| Standard: | CSA, UL |
| Temperature Rating: | Typical 30 Average/ 40 Maximum Deg C |
| Secondary Voltage: | 120/240 V |
| KVA Rating: | 15 kVA |
| Application: | General purpose for supplying appliance, lighting, motorized machine and power loads from electrical distribution systems. |
| Special Features: | Meets current DOE 10 CFR part 431 (2016) and C802.2 efficiencies in an outdoor type enclosure. Smaller kVA sizes have standard input and/or output lugs, knockouts, and wall mounting brackets to save installation costs. |
| Length: | 23.8 in |
| Type: | Transformer > Distribution > DOE 2016 Energy Efficient > General Purpose > Single Phase |
| Height: | 26.7 in |
| Primary Voltage: | 240X480 V |