Hammond Power Solutions H3U0015KB3K D16/NRC19 30. 3PH 15kVA480Y-208Y/120VCU
$3,366.03
Hammond Power Solutions #: H3U0015KB3K
SKU: HAMMH3U0015KB3K
UPC: 803423135454
SKU: HAMMH3U0015KB3K
UPC: 803423135454
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Number Of Phases: | 3 |
| Standard: | CSA, UL |
| Temperature Rating: | Typical 30 Average/ 40 Maximum Deg C |
| KVA Rating: | 15 kVA |
| Enclosure: | DH1-N3R - Indoor or Outdoor |
| Height: | 22 in |
| Mounting: | Floor or Wall/Ceiling Mount |
| Special Features: | Meets current DOE 10 CFR part 431 (2016) and C802.2 efficiencies in an outdoor type enclosure. Smaller kVA sizes have standard input and/or output lugs, knockouts, and wall mounting brackets to save installation costs. |
| Secondary Voltage: | 208Y/120 V |
| Length: | 20.13 in |
| Application: | Mitigate and cancel harmonics without filters to improve power quality for non-linear loads. |
| Efficiency: | DOE 2016 Energy Efficient |
| K Factor: | 13 |
| Primary Voltage: | 480Y D V |