Hammond Power Solutions H3U0045PB3S D16/NRC19 30. 3PH 45kVA600Y-208Y/120VAL
$5,354.16
Hammond Power Solutions #: H3U0045PB3S
SKU: HAMMH3U0045PB3S
UPC: 803423135140
SKU: HAMMH3U0045PB3S
UPC: 803423135140
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Number Of Phases: | 3 |
| Standard: | CSA, UL |
| Temperature Rating: | Typical 30 Average/ 40 Maximum Deg C |
| Height: | 28.75 in |
| KVA Rating: | 45 kVA |
| Mounting: | Floor or Wall/Ceiling Mount |
| Special Features: | Meets current DOE 10 CFR part 431 (2016) and C802.2 efficiencies in an outdoor type enclosure. Smaller kVA sizes have standard input and/or output lugs, knockouts, and wall mounting brackets to save installation costs. |
| Secondary Voltage: | 208Y/120 V |
| Enclosure: | DH2-N3R - Indoor or Outdoor |
| Application: | Mitigate and cancel harmonics without filters to improve power quality for non-linear loads. |
| Efficiency: | DOE 2016 Energy Efficient |
| K Factor: | 13 |
| Primary Voltage: | 600Y D V |
| Length: | 23.75 in |