Klein Tools Inc 6816INS 6" Insulated Driver, 3/16" Cab
$13.64
Klein Tools Inc #: 6816INS
SKU: KLEI6816INS
UPC: 092644329173
SKU: KLEI6816INS
UPC: 092644329173
| Insulated: | Yes |
| Shank Type: | Round |
| Handle Material: | Plastic |
| Tip Type: | Cabinet |
| Shank Length: | 6" (15.2 cm) |
| Handle Color: | Black |
| Application: | For Work Near Energized Sources |
| Handle Diameter: | 1.24" (3.2 cm) |
| Handle Length: | 4.31" (10.9 cm) |
| Material: | Steel, Plastic |
| Overall Length: | 10.32" (26.2 cm) |
| Special Features: | Flame Retardant and Impact Resistant Handle |
| Standard: | ASTM F1505-16(2021) |
| Tip Size: | 3/16" |
| Type: | Driver |